Elmúlt a nyár és nekünk is becsengettek. Most kezdődött csak igazán a nagy munka, hiszen a Drámamentes Pedagógia projektünk legfontosabb állomása a workshop még hátra volt. A képzés lényege, hogy egy teljesen új, gyakorlatorientált, tematizált, workshopon egy egész napon át, tabuk nélkül segítsük szakmai csapatunkkal a pedagógus kollégák egyéni fejlesztését. A kommunikációs alapokon át, csoportos feladatok révén a képzés után egy egyedi tudással térhetnek vissza a hétköznapokba.


Az előadó társakkal Roma Ádámmal (korábban a podcast egyik vendége volt, ám olyan fontos értékeket oszthattunk meg egymással, hogy felkértük előadónak őt is) és egyesületünk alelnökével október 22-én. Azért előtte is büszkék lehettünk magunkra, hiszen szeptemberben még a Mozaik reggeli műsorában is beszámolhattunk a közelgő Drámamentes Pedagógia workshopunkról, illetve magáról az egyesületről és a kezdeményezésről. A Szív-Hang Egyesület nem csak oktatni, hanem segíteni is szeretné a pedagógusokat, a legfontosabb a gyermekekkel való hatékony és ténylegesen fejlődést eredményező munka!
Miért volt ez a workshop más? Mindamellett, hogy a szakmai előadóink rengeteg munkaórát készültek a drámamentes napra, fontos volt, hogy ténylegesen azt a minőséget és struktúrát hozzuk el a résztvevőknek, amire jelentkeztek. A keretrendszerben felépített programunk témái nem csak a szakmai “száraz anyagot” nyújtottak a résztvevők számára, hanem közös személyiségfejlesztő és csapatépítő feladatokkal társultak.



Mindenki azt gondolja magáról, hogy tud beszélni, de a hogyan már csak nagyon kevesen ismerik. A kommunikáció alapjainak témakörét nem a nyelvtani és általános tudást igénylő kérdések megválaszolásával szerettük volna megvizsgálni, hanem ahogy mi nevezzük “szakmai activity”-re invitáltuk pedagógusainkat. A hatékony kommunikáció, az odafigyelés művészete és az önmenedzsment után, az egyéni fejlesztésekről a csapatszellem erősítésére tértünk át. A nap második felében résztvevők együttműködésére és egymással való közös munkára volt szükség, mert mi már tudjuk, Együtt erősebbek vagyunk! Egy igazán mozgalmas gyakorlat sorral segítettük közelebb hozni a lelkes vendégeinket a megoldáshoz. A pálya társakkal szülőkkel való összhang és együttműködés nélkülözhetetlen a drámamentes mindennapokhoz. Nagyon sok résztvevőtől hallottuk ugyanazokat a nehézségeket, ám egy visszatérő kérdés mindig akadt: “Jó, de ha én így csinálom, de más nem?” Tudjuk, hogy a mai felgyorsult társadalmunkban már nem vagyunk képesek egymásra odafigyelni, sőt a tisztelet a megfelelő, hatékony tanítási forma egyik alapkövetelménye amely mindegyik fél részéről elvárható legyen szó szülőről, gyerekről vagy pedagógusról. A közös esettanulmányok és kerekasztal beszélgetések alatt rájöttünk a részvevőkkel együtt, hogy mennyire azonosak a problémák és mennyire könnyen kezelhető, ha megfelelő segítséget kaphatunk egymástól.
A XXI. században beszélnünk kell a digitalizáció, az internet és a social média hordozta veszélyekről és kihívásokról, na meg persze az előnyökről. Nem nehéz megérteni a Z és Alfa generáció igényeit és hozzáállását, csak tudnunk kell, honnan kezdjük és hogyan kezeljük. A saját változó és mára kiszámíthatatlan területükön kívül fontosnak tartottuk, hogy a pedagógusok szemét felnyissuk a rendelkezésre álló eszközrendszerekről is, amellyel a gyerekeket megvédhetik, motiválhatják és fejleszhetik.

Aktívak, őszinték és nyitottak voltak pedagógusaink, na és persze nagyon lelkesek, csak kapkodtuk a fejünket, hogy mennyi témára kíváncsiak. Külön öröm volt veletek dolgozni, hiszen annyi nehézséget és annyi támogatást nyújtottak egymásnak, amit a mindennapjaikban nem kaphatnak meg egymástól.
Hihetetlen élmény volt mindenki számára, és külön jó érzéssel töltötte el a kommunikációs szakemberből, pedagógusból és szervezetefejlszetőből álló szakmai csapatunkat, hogy mennyi pozitív visszajelzést kaptunk a workshopról, hiszen nekünk ez volt a legjobb megerősítés arra, hogy érdemes volt megcsinálni.
Nem titok, hogy szívesen elvinnénk képzésünket oktatási intézményekbe is, hogy minél több pedagógus, tanár és oktató számár nyújthassunk hatékony segítséget a kommunikációban és a mindennapi gördülékeny problémamegoldásban, főleg ezekben az időkben amikor jóval több figyelem szegeződik rájuk, ezáltal pedig minden eddiginél nagyobb nyomás is. Ne feledjük, hogy nem csak magukért, hanem a gyermekekért is teszik, ez pedig a jövő társadalmának kulcsfontosságú eleme, így mi csak annyival zárjuk: Drámamentes Pedagógiát mindenkinek!








